Assam HS Topper List 2020 : Top 10 Rank Holders in Arts Stream


Advertisement

Assam Higher Secondary Education Council (AHSEC) has announced the outcomes of Assam Higher Secondary (HS) Final examination 2020 now on June 25 2020.


This is your listing of shirt 10 ranking holders at the Arts Stream of both HS closing year assessments beneath Assam Higher Secondary Education Council (AHSEC)

1 St Rank: 

Pubali Deka (Patharighat HS School, Darrang)

Shraddha Borgohain (Rammanujan Jr.. College, Nagaon)              

2 Nd Rank: 

Kashmiri Das (Barpeta Vidyapeeth School, Barpeta)

Anwesha Kashyap (Golaghat Jatiya Mahavidyalaya, Golaghat)

Saima (Abdul Hasib HS School, Hojai)    

3rd Rank: 

Jusmita Goswami (Krishna Kanta Handique Jr College, Barpeta)

Farhanur Rahman (Bongaigaon HS School) (EM) Bongaigaon

Mayurika Deka (Ranjit Sarma Academy Jr College, Darrang)

Sangita Das (Pragmatic Academy Jr College, Kamrup Rural)

Poli Borah (Concept Jr College, Nagaon)

Priyakhi Bora (Ramanujan Jr College, Nagaon)

Moumita Konwar (R.D Jr College, Tinsukia)        

4th Rank: 

Manashi Saharia (Brilliant Academy, Darrang)

Debashree Bora (Cotton University, Kamrup Metro)

Twahira Zaman (Madhab Dev Jr.. College, Nagaon)

Jully Boishya (Ramanujan Jr.. College, Nagaon)  

5th Rank: 

Sarat Saikia (Dhemaji HS School, Dhemaji)

Sampurna Batsayan (Assam Jatiya Bidyalay, Kamrup Metro)

Kaberi Konch (Ramanujan Jr.. College, Nagaon)

Malabika Bharadwaj (P.B Dhirudutta HS School, Nalbari)              

6th Rank: 

Bhargov Phukan (Crescent Academy, Jorhat)

Swagata Dutta, (Professional Academy Jr.. College, Lakhimpur)

Harsita Borthakur (Kalongpar Vidyapith Jr.. College)        

7-th Rank

Abanti Roy (B.N College, Dhubri)

Annashree Mahanta (Salt Brook Academy, Dibrugarh)

Amitesh Nath (Golaghat Jatiya Mahavidyalay, Golaghat)

Dibya Pratam Borah (Azad Academy Jr.. College, Lakhimpur)

Udita Ishani Kakory (Ramanujan Jr.. College, Nagaon)

Satabdi Puzari ((Ramanujan Jr.. College, Nagaon)

Priyangshi Goswami (Renaishance Jr.. College, Nagaon)

Parinita Bujar Baruah (Assam Valley Academy Jr.. College, Nalbari            

8th Rank: 

Alismita Sarania (Krishna Kanta Handique Jr.. College, Barpeta)

Daijee Nath (Buds Academy Jr.. College, Barpeta)

Afreen Islam (St. Xavier’s HS School, Dibrugarh)

Prapti Baruah, Furkating Jr.. College, Golaghat)

9th Rank: 

Ojosweta Bachistha Goswami (Bongaigaon HS School (EM Bongaigaon)

Apollo Kashyap,” (Pragjyotika Jr.. College, Jorhat)

Namrata Boruah,” (Ramanujan Jr.. College, Nagaon)        

10th Rank:

Chandrika Kalita (Krishna Kanta Handique Jr.. College, Barpeta)

Ankita Bhuyan (Kirtan Academy Jr.. College, Dhemaji)

Krishna Bala Das (Halakura HS School, Dhubri)

Leave a Comment